ДОПОВІДЬ О.Г.ШАХОВОЇ НА 30-Й ЩОРІЧНІЙ НАУКОВО-ПРАКТИЧНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ СПІЛКИ ПСИХОТЕРАПЕВТІВ “ВІЙНА І ПСИХОТЕРАПІЯ: НОВІ ВИКЛИКИ ТА МОЖЛИВОСТІ” ВІД 01-02 ЧЕРВНЯ 2024Р.

 

Наразі у всьому світі приділяють велику увагу доказовій базі ефективності різних напрямків психотерапії. Чому? Тому що від доказовості залежить:

– підтримка психотерапевтичних послуг державною системою охорони здоров’я, 

– включення напрямків психотерапії з емпірично доведеною ефективністю до переліку найкращих практик для лікування різних розладів,

– відшкодування вартості психотерапії за рахунок медичного страхування тощо. 

Завдяки дослідженням, які проводились гештальт-терапевтами за останні 20 років, була науково обґрунтована ефективність гештальт-терапії https://www.academia.edu/45659833/Gestalt_Therapy_Research

(Рhilip Brownell. Gestalt Therapy Research). 

І, спираючись на ці дослідження, в 2023 році в Україні гештальт-терапія ввійшла в перелік методів психотерапії з доведеною ефективністю, який затверджено Наказом Міністерства охорони здоров’я України № 2118 13 грудня 2023 року: 

 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0129-24#Text

 

Але, з метою розширення показань для використання гештальт-терапії, ми маємо продовжувати дослідження. І наш Харківський Інститут Гештальта і Психодрами вважає за честь робити власний внесок в емпіричне підтвердження ефективності гештальт-терапії. 

Окрім того, оскільки наш ХІГІП є навчальним інститутом, ми також проводимо дослідження валідності (найважливішого критерію якості) наших навчальних програм з гештальт-терапії.

Про деякі результати нашого лонгітюдного дослідження (яке тривало протягом 10 місяців) нещодавно тренерка-асистентка ХІГІП, гештальт-терапевтка Олена Шахова (координаторка досліджень в ХІГІП) повідомила учасників 30-ї щорічної науково-практичної конференції Української спілки психотерапевтів (УСП) “Війна і психотерапія: нові виклики та можливості” (1-2 червня 2024) в доповіді «Розвиток навичок усвідомленості в процесі навчання гештальт-терапії». 

Чому саме усвідомленість? Тому що Ф. Перлз, засновник гештальт-терапії, всю суть Гештальту формулював одним словом – “awareness” – цілісна усвідомленість. Це означає не просто розвиток інсайту чи самоспостереження, а вивчення досвіду та осмислення нашого світу і наших стосунків з іншими та навколишнім середовищем. 

 

Наводимо короткі висновки з означеної вище доповіді:

  1. Результати даного дослідження свідчать про те, що модель навчання на першому ступені гештальт-терапії в ХІГІП, яка відповідає стандартам Європейської асоціації гештальт-терапії (EAGT), сприяє розвитку усвідомленості, особливо – навичок спостереження та опису внутрішнього досвіду. 
  2. Отримані результати свідчать про результативність та валідність (розвиває те, на що спрямована) даної навчально-терапевтичної програми щодо розвитку навичок усвідомленості. 

 

Більш докладно про результати даного дослідження можна прочитати на сайті ХІГІП:

https://higip.com/rozvytok-navychok-usvidomlenosti-v-proczesi-navchannya-geshtalt-terapiyi-tezy/

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *