Як обирати психотерапевта

 

Перед кожним, хто хоче пройти курс особистої терапії, як і перед кожним студентом, так чи інакше постає питання – як обирати психотерапевта? Сьогодні пояснюємо це на прикладі вибору терапевта в гештальт-підході в Харківському інституті гештальта і психодрами.

В клієнт-терапевтичних відносинах прозорість і чесність стає запорукою побудови подальшої довіри. Тож ставити питання щодо кваліфікації вашого майбутнього терапевта досить природньо, як і цікавитись його професійним досвідом та шляхом.

На що звернути увагу при виборі психотерапевта

Тези, на які важливо звернути увагу при виборі терапевта:

  • базова психологічна/медична освіта – фундамент професійного сприйняття та розуміння людини як системи
  • завершена базова сертифікація в методі (зданий кваліфікаційний екзамен, виконані кваліфікаційні вимоги, отримано сертифікат, який зазначає та підтверджує кваліфікацію) – зверніть увагу чи співпадає кваліфікація з тим, як себе артикулює спеціаліст
  • регулярна особиста терапія та супервізія – запорука дотримання терапевтом етичних норм, психологічної гігієни та фундамент сталого професіоналізму
  • спеціалізація в окремих темах – наприклад, при виборі терапевта-ведучого терапевтичної групи важливо щоб він мав спеціалізацію по роботі з групами або закінчене підвищення кваліфікації в цій темі на третьому ступені; або спеціалізації в важливій для вас темі
  • дотримання Етичного кодексу спільноти – ознайомившись з цим кодексом власноруч ви зрозумієте як розпізнати “червоні прапорці”: грубі порушення етики, використання клієнта у власних цілях, знецінення кваліфікаційних вимог, тощо.

Ці пункти – є абсолютно базовими для вибору рекомендованого терапевта. Доречі теж саме стосується і вибору супервізора – важливо розуміти чи отримав ваш супервізор відповідну освіту та кваліфікаційну категорію.

Ви можете зазначити, що багато студентів другого ступеню починають практику з клієнтами ще в процесі навчання. Це правда, ми й самі закликаємо наших студентів розпочинати практикувати під супервізією — але за умови, що вони будуть прямо зазначати своїм клієнтам етап професійного розвитку, на якому вони знаходяться.

З огляду на те, що ХІГіП як і вся Україна тримає курс на європейські стандарти, в своїх кваліфікаційних вимогах до рекомендованих терапевтів ми спираємось на структуру вимог, що висуває EAGT та AAGT до своїх членів. Ми називаємо речі своїми іменами: студентів студентами, гештальт-консультантів – консультантами, гештальт-терапевтів – терапевтами, супервізорів – супервізорами.

Інколи здається, що всі кваліфікаційні вимоги – це застаріле занудство та зайві перепони. Але все ж нам важливо підкреслити і нагадати: завдяки дотриманню системі кваліфікаційних вимог гештальт-терапевтична спільнота підтримує чистоту методу та захищає клієнтів від непрофесіоналізму, а інколи навіть від шахрайства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *